Wesele Zero Waste, czy raczej – jak najbardziej przyjazne środowisku.

Ruch slow life oraz zero waste to nie chwilowa moda, to sposób na życie, który wkrada się coraz mocniej w jego kolejne sfery. Nawet tak tradycyjne, jak ślub i wesele. Pierwszym tego symptomem był styl boho, czyli styl nawiązujący do natury, naturalizmu. Dziś poszliśmy znacznie dalej i poza symbolami w dekoracji, możemy uczynić nasze wesele naprawdę zgodne z ideą zero waste.  Jak to zrobić?

Skorzystaj z wypożyczalni dekoracji

Wynajmowanie jest praktyczne (przecież po uroczystości nie będziesz potrzebowała 150 podtalerzy, czy 12 białych obrusów na stoły), ekonomiczne (za wynajem płacisz około 20% ceny zakupu), a nade wszystko zgodne z polityką zero waste, którą propagujemy. Mniej niepotrzebnych produktów na rynku, to mniejsze straty dla środowiska. Po co produkować masy plastiku, metry materiałów. Postaw na eleganckie dekoracje, asortyment najwyższej jakości, ale w minimalnej ilości. Bez zbędnych bibelotów, które następnego dnia wylądują w śmietniku lub na zawsze zalegną na strychu.

Co może być bardziej przyjazne naturze niż florystyka?

Florystyka bez gąbki! Wybierz wykonawców, którzy pracują na naturalnych materiałach. Zgódź się na wykorzystanie suszu – może on być używany kilkukrotnie przez florystów, więc nie zostanie wyrzucony po Waszym Wielkim Dniu. Kwiaty jednak obowiązkowo muszą być żywe 😊 Wybierz jednak te sezonowe, najlepiej z Twojego regionu. Tym sposobem nie przyczynisz się do wspierania nieuczciwych plantacji, a także zadbasz o mniejsze straty dla środowiska, które w dużym stopniu spowodowane są transportem lotniczym. Może warto wziąć przykład z Meghan Markle i księcia Harry’ego i po ślubie oraz weselu obdarować kilka ważnych dla nas miejsc kompozycjami, które ucieszą czyjeś oczy choćby przez kilka dni.

Łukasz i Radek z Kwiaty i Miut od lat promują zrównoważoną florystykę i udowadniają, że kompozycje bez gąbki mogą być piękne. Promują susz, promują kwiaty lokalne i naturalizm. Nasza wspólna strefa na Special Days była pokazem tych idei. Ponadto zwracaliśmy uwagę na optymalną ilość kwiatów. Efekt końcowy był składową elementów dekoracyjnych z naszej oferty oraz florystyki. Na współgrającą całość składały się krzesła, obrusy, świeczniki, zastawa, a odpowiednio dobrane kompozycje kwiatowe dopełniały całości.

Co jeszcze możesz zrobić, aby Twoje wesele było Zero Waste?

Papeteria

Choć papeteria raczej z zasady jest eko, to jednak niekoniecznie… Pojawiające się oferty grawerów w transparentnych tabliczkach z pleksi itp… To nie są rozwiązania sprzyjające środowisku, ale też chcąc być eko nie jesteś całkowicie skazana na papier jeśli szukasz bardziej oryginalnego rozwiązania. Możesz pomyśleć o starych płytach winylowych lub kaligrafii ręcznej na papierze z recyklingu. Natomiast na podziękowania dla gości doskonale sprawdzą się nasionka kwiatów, które mogą wysypać w dowolnym miejscu lub zasadzić w domu lub ogrodzie, albo wielorazowe słomki, które zastąpią im te plastikowe, których używali do tej pory do domowych drinków. Świetne będą także sukulenty lub słoiki z domowymi przetworami, a także szklane filolki z herbatą. Ogranicz ilość papieru i połącz winietkę z menu lub też menu z harmonogramem wesela. Pamiętaj o materiałowych serwetach, a nie papierowych. 

Nie rezygnuj z własnego „ja”

dekoracje stołów

Wcale nie musisz na dzień swojego ślubu i wesela zamieniać się na tożsamość z kimś, kim nie jesteś. Jeśli idee życia eko są Ci bliskie, mów o tym szczerze i czuj się sobą w tym ważnym dniu. Poproś makijażystkę, aby w miarę możliwości użyła kosmetyków eko lub skorzystała z Twoich, zachowaj naturalną fryzurę, wybierz suknię marki, która jest społecznie odpowiedzialna. Dobieraj dodatki z myślą o tym, co podoba się Tobie i co jest odpowiednie dla środowiska.

Miałyśmy kiedyś realizację, przy której Panna Młoda zdecydowała, że Goście mogą śmiało przejść na pieszo z kościoła na salę weselną bo spacer na kilkaset metrów to wyłącznie przyjemność i nie warto ruszać 50 aut, aby przejechać w każdą stronę tak małej odległości. Faktycznie Goście po ślubie z przyjemnością przespacerowali się na salę, po drodze wymieniając wrażenia z uroczystości Zaślubin. Całość była nietypowa, ale wyszła bardzo fajnie i na pewno proekologicznie.

Ustalenia z salą

Zarówno przy wyborze obiektu, jak i przy finalnych ustaleniach dotyczących uroczystości, masz wpływ na kilka czynników dotyczących miejsca wesela. Pamiętaj, aby zachować rozsądek w swoich wymaganiach bo przede wszystkim istotne będzie bezpieczeństwo gości, zasady sanitarne i zasady panujące w ramach obiektu, uwzględniające jego funkcjonowanie i pracujących w nim osób. Są jednak obszary, które w dużym stopniu zależą od Was. Jedną z nich jest menu – dobierz je tak, aby było kompromisem pomiędzy Twoimi przekonaniami, a preferencjami najróżniejszych osób, jakie znajdą się wśród Twoich Gości. Bardzo eko będzie skupienie się na lokalnych produktach, najlepiej takich, których pochodzenia jesteś pewna. Lemoniada na stole to także świetny pomysł – wygląda apetycznie i doskonale gasi pragnienie. Gazowane napoje i soki wielkich koncernów w plastikowych butelkach mogą stanąć jedynie przy barze. Ograniczysz znacznie ich spożycie i przy okazji poprawisz ogólny wygląd stołów 🙂

Wykonawcy przyjaźni środowisku

Powiedz otwarcie swoim wykonawcom już na pierwszym spotkaniu, że celujesz w ślub Zero Waste bo wyznajesz taką ideologię na co dzień. Być może mają jakieś doświadczenia i podpowiedzą jakieś rozwiązania ze swojej dziedziny. Jeśli nie, możecie pomyśleć wspólnie. Jeśli natomiast widzisz, że taka idea jest totalnie obca usługodawcy i nie chce on się w nią zagłębić, to może warto wybrać kogoś innego. Zawsze warto wybierać do współpracy te osoby, z którymi się rozumiemy bo wbrew pozorom przed Wami rok lub dwa wspólnych kontaktów i oczywiście, po części, wspólnej pracy. Jeśli planujesz zatrudnić wedding planerkę, także wybierz osobę, która ma już podobne doświadczenia i będzie potrafiła doradzić Wam w kwestii wyboru miejsca oraz wykonawców.

Jak to ma się do Waszego budżetu?

Wesele Zero Waste wcale nie oznacza stylu rustykalnego, ani DIY. Niekoniecznie musisz sama tworzyć dekorację z babcinych bibelotów lub tego, co tylko można zrecyklingować. Oczywiście pewnie znajdziesz kilka pomysłów na to, jak coś może być totalnie nie zostawiające śladu na środowisku i na Waszej kieszeni jednocześnie. Na przykład możecie wypisać tablicę stołów na wielkim lustrze, które po uroczystości umyjecie i powiesicie dokładnie w to samo miejsce, aby służyło dalej. Ostatnio na jednym z wesel spotkałam takie lustro w pięknej ramie od babci Panny Młodej, gdzie wciąż widniała cena: 2400,00 zł. Ciężko mi sobie wyobrazić jak stare ono było! Efekt był wspaniały bo lustro wypisane było naprawdę pięknie, a po weselu właścicielka oczywiście odzyskała swój… chyba już antyk 😉

wypożyczalnia tiulu

Jednakże nie miej złudzeń – wesele Zero Waste nie pozwoli na znaczne oszczędności w budżecie. Lokalne produkty, z przyjaznych środowisku firm często są bardziej kosztowne niż te masowe. Jeśli Twoje wesele ma być w klimacie Zero Waste, a nie Zero Budżetu, to raczej oszczędności musisz szukać tam, gdzie wszystkie Młode Pary – zoptymalizować listę gości, negocjować i rozsądnie wybierać dostawców, pomyśleć o wynajmie sukni, zmniejszyć ilość atrakcji dla Gości, zoptymalizować ilość dekoracji i kwiatów.


Podsumowując, to czym jest ślub i wesele Eco Friendly, to to, czym jest ta idea każdego dnia. Dokonuj świadomych i uważnych wyborów. Postaraj się, aby Twoja uroczystość w jak najmniejszym stopniu zasiliła wysypiska śmieci i produkcję plastiku. Przy tym fajnie by było ograniczyć emisję CO2. Bo przecież o to w tym wszystkim chodzi. Nie przejmuj się jednak jeśli na niektóre rzeczy nie całkiem możesz mieć wpływ lub też zmuszona jesteś robić pewne wyjątki. Nawet drobne działania każdego z nas przyczyniają się w skali globalnej do poprawy na rzecz środowiska, a z drugiej strony w pojedynkę jesteśmy w stanie zdziałać niewiele. Dlatego ważne jest znalezienie optimum i krzewienie idei Zero Waste na jak największą skalę.


Dodaj Twój komentarz

Bezpieczne płatność

Zależy nam na Twojej wygodzie, dlatego możesz zapłacić za swoje dekoracje via PayU lub transfer bankowy.

Darmowa wysyła

Dzięki sprawdzonym i tanim spedytorom zapłacisz mniej, a nawet 0 zł (wszystkie zamówienia wysyłane UPS od 1500 zł).

Raty 0%

Chcesz mieć możliwość zapłacenia za dekoracje na raty? Nie ma problemu!*