Jak pracują nowojorskie wedding plannerki?

Współpraca z konsultantkami ślubnymi jest dla nas kluczowa. Są małymi aniołami stróżami Par Ślubnych, dzięki którym dekoratorzy i floryści w spokoju mogą wyczarowywać wesela z marzeń! Dzięki nim wypożyczalnie mają ułatwioną pracę w kontakcie z parami opracowując koncepcję wesela. Dlatego cykl Empire State Of Inspiration nie mógł obyć się bez poruszenia kwestii tego niezwykle ważnego zawodu w naszej branży. Wywiad z Dawn Ferris był niesamowitym przeżyciem i świetną lekcją pracy na rynku amerykańskim. Mamy nadzieję, że dla Was będzie ciekawą inspiracją.


Dawn Ferris to jedna z najbardziej renomowanych konsultantek ślubnych w Nowym Jorku. Jej firma Skylar Arden Events & Design była wielokrotnie wyróżniana, m. in. w rankingach The Knot, czasopiśmie Wedding, czy u Marthy Stewart.


wesela w nowym jorku
Archiwum: Skylar Arden Events & Design

Jak wyglądają wesela w Nowym Jorku?

Nowy Jork to prawdziwy tygiel religii i kultur, zatem to zależy dla kogo organizujemy ślub. Niektóre pary decydują się na ceremonię humanistyczną, ślub może poprowadzić przyjaciel rodziny, dzięki czemu zyska ona osobisty akcent i intymną historię. W takim przypadku ceremonie trwają około 15 minut. Mogą odbywać się na zewnątrz, w parku, na dachu lub w miejscu wesela. Inne pary trzymają się tradycji, takiej jak ślub katolicki i odprawią pełną mszę w kościele z księdzem. Wtedy ceremonia trwa około godziny i naturalnie przybiera bardziej formalny charakter. Zasada jest taka, że w dzisiejszych czasach nie ma żadnych zasad i wiele moich par decyduje się wyjść bardziej poza schemat, kładąc większy nacisk na doznania ich i ich gości.

Dawn, opowiedz proszę, jak zaczęłaś swoją przygodę wedding plannera i jak wygląda Twój regularny dzień pracy?

Pracuję w zawodzie już ponad pięć lat. Jest to zajęcie, o którym marzyłam od kiedy pamiętam. Wcześniej zdobyłam pewne doświadczenie w organizacji imprez robiąc rauty w galeriach sztuki, eventy, a nawet planując trasy koncertowe zespołów indie rockowych. Ale zawsze miałam słabość do ślubów. Tylko bałam się założyć własną firmę. Zmotywowała mnie jednak sytuacja z ostatniej pracy, gdzie mnie zwolniono. Zagryzłam zęby i postanowiłam zaryzykować! Najpierw zacząłem pomagać przyjaciółce wedding plannerce. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności jej firma stała się praktycznie z dnia na dzień bardzo popularna w NYC. Właśnie od niej zdobyłam ostateczny szlif w moim warsztacie i uzyskałam certyfikat wedding plannera. Wiele konsultantek nie ma certyfikatu i szczerze uważam, że nie jest on potrzebny, jednak jako że chciałam pójść jak najbardziej profesjonalną drogą uznałam, że im więcej edukacji tym lepiej. Bez wątpienia kluczem jest jednak doświadczenie.

Nie ma takiego czegoś jak mój standardowy dzień pracy. Projektuję małe wesela na 15 gości, czy duże imprezy na 400-500 osób. Najczęściej jednak mam wesela na 150-180 gości. To taki standard w USA.

Jednak nie tylko Parami Młodymi żyję 😉 Planuję również imprezy charytatywne i korporacyjne. Lubię pracować przy różnych wydarzeniach, chociaż nie ukrywam, że 85% mojej pracy to planowanie ślubów. Uwielbiam w tej pracy to, że każdą imprezę mogę zrobić inaczej, wyjątkowo! To jest magia tego zajęcia, każdy projekt jest inny i szczególny.

W Nowym Jorku odwiedziliśmy jedne z najbardziej znanych miejsc, w których można zorganizować uroczystość weselną, np. Nowojorską Bibliotekę Publiczną, gdzie miała odbyć się ceremonia ślubna Carrie Bradshaw i Mr. Big’a z „Seksu w wielkim mieście”. Czy jest realna możliwość zorganizowania wesela w takim filmowym miejscu?

Archiwum: Skylar Arden Events & Design

Zdecydowanie tak, możesz tam zaplanować swój ślub, a nawet wesele! Nie miałam jeszcze okazji organizować tam przyjęcia, ale to jedno z moich marzeń. Koszt wynajęcia Biblioteki Publicznej w Nowym Jorku (NYPL) na wesele zaczyna się od 60 000 USD. Zaś podstawowy catering (mówimy tutaj o szampanie) zaczyna się od 50 USD na osobę. W cenie wynajmu są dwa pomieszczenia, jedno na koktajl, drugie na uroczysty obiad i wesele. Biblioteka zezwala na ceremonie cywilne na miejscu, ale nie pozwala na uroczystości religijne. NYPL wymaga również od par, aby zatrudniali profesjonalnych konsultantów ślubnych oraz obsługę wesela. Należy pamiętać, że koszt wynajmu pomieszczeń to zaledwie początek. Para Młoda musi zadbać nie tylko o catering, ale też o wystrój, dekorację i częściowo niezbędne sprzęty. Biblioteka udostępnia jedynie sale.

Dowiedź się więcej o naszym cyklu Empire State Of Inspiration

Wróćmy do tego jak robi się nowojorskie wesela i jaki jest koszt uroczystości w Wielkim Jabłku?

Odpowiem trochę jak przy twoim pierwszym pytaniu. Nie ma jednego przepisu na ślub. Robiłam naprawdę piękne, małe wesela brunchowe dla 20 gości i duże wesela z najwyższej półki, gdzie zaporowe ceny usług nie stanowią żadnego problemu. Niektóre pary decydują się na ceremonie na plaży, po których następują przyjęcia. Inni wolą nowoczesne hotele. Są też tacy, którzy wybierają chodzenie boso do winnicy, a następnie przyjęcie koktajlowe z grami na trawie. Planuję wiele ślubów na północy stanu Nowy Jork, który jest malowniczym miejscem z górami i piękną zielenią. To niesamowite, że w promieniu godziny od Manhattanu możemy cieszyć się spokojem i pięknem natury. Standardowe koszty wesela w Nowym Jorku zaczynają się od około 76 000 dolarów, ale jak sama wiesz wszystko zależy od wielkości imprezy, miejsca, dekoracji itp…

Czy korzystasz z usług wypożyczalni? Czy raczej zostawiasz to dekoratorom lub florystom?

Praktycznie podczas organizacji wszystkich moich przyjęć korzystam z wypożyczalni, nawet jeśli jest to tylko firma wynajmująca obrusy. To taka podstawa. Jednakże w Nowym Jorku jest wiele surowych przestrzeni, do których trzeba przywieźć wszystkie elementy dekoracji. Może i jest to nieco kosztowne, ale dostosowywanie tych miejsc do naszych potrzeb (naturalnie w ramach budżetu) daje masę frajdy!

Który ze swoich projektów ślubnych zapamiętałaś najbardziej i z którego jesteś najbardziej dumna?

Jest ich tak wiele! Ale miałam taki, który utkwił mi szczególnie w pamięci. To było ubiegłoroczne wesele. Zrobiliśmy pełną chińską ceremonię parzenia herbaty z tradycyjnymi chińskimi grami weselnymi*. Czułam się naprawdę niesamowicie poruszona, oglądając tą ​​ceremonię. To było wzruszające uczucie widzieć, jak bardzo para szanuje członków swojej rodziny.

A który projekt był dla Ciebie najtrudniejszy?

Mój najtrudniejszy ślub był trudny tylko ze względu na pogodę. Wesele odbyło się w przepięknej posiadłości, która miała stanowić naturalne tło dla uroczystości. Wiele pięknych ogrodów, zadbane trawniki, generalnie idealne miejsce na uroczystości plenerowe. I wszystko byłoby cudownie, gdyby zaraz po naszym przybyciu na miejsce, nie zaczął lać deszcz. Niestety, nie była to zwykła ulewa, ale po prostu oberwanie chmury, które doprowadziło to piękne miejsce do stanu kompletnego chaosu. Podjęliśmy decyzję, że ceremonia odbędzie się w środku i poprosiliśmy personel posiadłości o ustawienie miejsca (krzesła, dekoracje) ceremonii w środku.

Wesele bez druhen? Na pewno nie w USA! Archiwum: Skylar Arden Events & Design

Jednak główna druhna panny młodej dzwoniła do mnie non stop, aby jednak zaryzykować i przenieść ceremonię z powrotem na zewnątrz. W końcu zaryzykowaliśmy i wynieśliśmy wszystko na dwór. Ceremonia odbyła się bez deszczu… a zaraz po niej lunął znowu deszcz. Teraz, jak opowiadam tą historię, może nie brzmi to tak drastycznie, ale teren był po prostu ogromny, więc aby ponownie wszystko przenieść i ustawić krzesła, dekoracje, florystykę, czy chupę (tradycyjny baldachim na żydowskim weselu) graniczyło praktycznie z cudem. To była prawdziwa walka z czasem. Najważniejsze było jednak to, że panna młoda i pan młody byli zachwyceni. Zorganizowaliśmy im ceremonię, o której marzyli. Oglądając ten ślub na zdjęciach nigdy nie pomyślałabyś, że jeszcze przed godziną padał rzęsisty deszcz.

Niecodzienne miejsca na wesela. Archiwum: Skylar Arden Events & Design

Czy wszystkie pary w USA korzystają z konsultanta ślubnego?

Wiele par korzysta z konsultanta ślubnego przynajmniej do koordynacji wesela. Ja w pakiecie koordynacyjnym daję moim Klientom pełne zaangażowanie na 6-8 tygodni przed datą ich ślubu. W tym czasie zbieram wszystkie umowy, które podpisali i przeglądam je, aby być dobrze zorientowanym i upewnić się, że nie ma żadnych problemów. Kontaktuję się ze wszystkimi usługodawcami, aby dopracować szczegóły ceremonii i dopieścić harmonogram. Tworzę oś czasu, listę wydarzeń, zbieram wszystkie plany „B” (które uruchomię w razie problemów), tworzę floor plan wesela, umawiam wizytę na miejscu, organizuję próbę ślubną i jestem na miejscu z asystentem przez około 10 godzin w dniu ślubu.

Jednakże ja zawsze sugeruję, aby Klienci korzystali z pełnej usługi konsultacji i organizacji uroczystości ze mną. Wówczas przez cały rok spotykamy się i wspólnie ustalamy wiele kwestii. Taka godzinna rozmowa co jakiś czas pomaga rozwiązać niejedną wątpliwość i pozwala iść dalej w planowaniu. Muszę przyznać, że z takiej formy pomocy korzysta spora ilość klientów, a dodatkowe godziny consultingu dokupuje zwykle około 50% par. Uważam, że pary dzięki takiej współpracy odczuwają ulgę i mają większe poczucie opieki nad ich wielką chwilą. To bardzo ważne, aby w trakcie współpracy Klienci mogli być spokojni i aby czuli się bezpiecznie. Generalnie prawie zawsze można znaleźć jakieś rozwiązanie problemu i wprowadzić zmianę. Po to, my konsultanci, właśnie jesteśmy dla Par Młodych.

Archiwum: Skylar Arden Events & Design

Co myślisz o najważniejszych trendach na sezon 2021?

Myślę, że wreszcie nastał czas eksperymentowania z większą ilością koloru i odchodzenia od bieli i pasteli. Również będziemy mieli rozkwit trendów typu eco friendly, np. elementów florystycznych dekoracji, które później w podziękowaniu będzie można podarować gościom weselnym. Jest mnóstwo sposobów na personalizację uroczystości, po które pary mogą sięgać w trakcie projektowania wesela. Myślę, że będą robić to coraz chętniej, aby wyrazić siebie podczas swojego wielkiego dnia.

Archiwum: Skylar Arden Events & Design

Dziękujemy Ci Dawn za miłą rozmowę, pełną tak wielu interesujących opowieści. Dziękujemy za pokazanie nam świata nowojorskich ślubów, który jest nie tylko fascynujący, ale też inspirujący. 


*Chińskie gry weselne to tradycja, polegająca na stawianiu wyzwań Panu Młodemu przez druhny. Gry są swoistym symbolem wyznania miłosnego narzeczonego do wybranki. Z reguły zabawy odbywają się rano w dniu ślubu w domu panny młodej. W wykonywaniu zadań pana młodego wspiera świta drużbów.

Dodaj Twój komentarz

Bezpieczne płatność

Zależy nam na Twojej wygodzie, dlatego możesz zapłacić za swoje dekoracje via PayU lub transfer bankowy.

Darmowa wysyła

Dzięki sprawdzonym i tanim spedytorom zapłacisz mniej, a nawet 0 zł (wszystkie zamówienia wysyłane UPS od 1500 zł).

Raty 0%

Chcesz mieć możliwość zapłacenia za dekoracje na raty? Nie ma problemu!*