Kolor roku Pantone – dlaczego nas to interesuje?

Instytut Pantone zaprezentował Color of the Year 2023: Viva Magenta. Każdego roku Pantone, czyli amerykańska firma zajmująca się rozwiązaniami dla grafiki, a więc między innymi paletami barw jednolitych, ogłasza kolor, który ma nam towarzyszyć przez kolejne 12 miesięcy. Co roku wydarzenie to obserwuje cały świat designu. Po co?

Kolor jako symbol  

Ten, kto chce mieć jakąkolwiek styczność z grafiką, dekoracją, designem, ten musi przyznać, że kolor ma znaczenie. Dla Pantone kolory to coś więcej niż efekt wizualny, to także symbol. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Kolory jako symbole są zakorzenione w różnych kulturach już od wieków. Czerwień jako kolor miłości, czerń jako kolor żałoby w kulturze Zachodniej. Fiolet jako symbol okresu postnego w Kościele katolickim, zielony jako kolor bogactwa w Państwie Środka, itd… 

Realizacja: Moje Śluby – M. Marciniszyn

Pantone wychodzi z założenia, że każdy kolor niesie ze sobą jakiś przekaz i trzeba się jedynie w niego wsłuchać. Dlatego co roku wyborowi koloru roku towarzyszy szerokie uzasadnienie. Wybrany na rok 2022 Very Peri miał symbolizować nową energię, odradzający się, popandemiczny świat, nieść optymizm i siłę do działania. Tym razem na social mediach Pantone możemy wyczytać, że kolor roku 2023 to wibrujący wigorem odcień zakorzeniony w naturze, demonstrujący nowy symbol siły. Viva Magenta jest więc pewną kontunuacją Very Pery. Z koloru niebieskiego, pełnego nadziei, ale też podsyconego sporą nutą czerwieni wynurzyła się czerwień w pełni. Jest to jednak w rodzinie czerwieni kuzynka o eksperymentalnym duchu. Tworząc Viva Magentę, Pantone bada dynamikę między sztuczną inteligencją a ludzką kreatywnością, aby po raz pierwszy stworzyć publicznie dostępny „The Magentaverse”. PANTONE 18-1750 Viva Magenta pisze nową narrację. Odważny i nieustraszony, pulsujący kolor, którego żywiołowość sprzyja optymizmowi i radości. Potężny i wzmacniający, to animowana czerwień, która zachęca do eksperymentowania i wyrażania siebie bez ograniczeń. Zuchwały, dowcipny, szkarłatny odcień czerwieni, który zapewnia równowagę między ciepłem a chłodem. PANTONE 18-1750 Viva Magenta jest również przedstawiany jako kolor hybrydowy, który łączy to, co fizyczne i to, co wirtualne, przywołując nasz wielowymiarowy świat. Asertywny, ale nie agresywny, to karminowa czerwień, która nie dominuje odważnie, ale zamiast tego przyjmuje podejście „pięści w aksamitnej rękawiczce”. Instytut Pantone swoim kolorem Viva Magenta daje nam pozytywny przekaz, abyśmy z optymizmem patrzyli w przyszłość, nie obawiając się jej, a nawet jak najszybciej zaczęli w niej działać, budując nową rzeczywistość. 

Źródło: pantone.com

Kolor w dekoracjach 

Wspomnieliśmy już, że kolor ma znaczenie. Szczególnie w dekoracjach, które są z pewnością środkiem wyrazu, mówią o nas. Ich pragmatyczna rola jest ważna, ale zdecydowanie ustępuje formie artystycznej. Dlatego właśnie nie możemy przejść obojętnie obok najróżniejszych wydarzeń w designie. Kochamy kolory, uwielbiamy ich znaczenie, ich mowę, ich taniec w najróżniejszych paletach, ich zmieniające się tony i ich wydźwięk. Interpretacja rzeczywistości poprzez kolor Viva Magenta przez Instytut Pantone bardzo do nas przemawia. Czas działać. Ze zmieniającej się w ostatnich latach rzeczywistości wyjdźmy silniejsi, poddajmy się nowemu bo do starego nie ma już powrotu! Bez agresji, ale asertywnie odważmy się wziąć coś dla siebie z otaczającego nas świata, podnieśmy głowę! 

Rosarium w Muzeum Archelogicznym. Realizacja: BeMyWife

Co to oznacza w praktyce w najbardziej nas interesujących dekoracjach ślubnych? Kolor Viva Magenta nie jest trudny w aranżacji. To naturalny kolor, występujący w kwiatach. Dodatkowo pochodzi z rodziny czerwieni, a więc kolorów miłości, więc wpisuje się w tematykę ślubno-weselną znakomicie. Nie trzeba do niego przekonywać, bo jego bliscy kuzyni już od dawna są z nami w branży. Łatwo go zaaranżować, wystarczy że pojawi się w bukietach. A jeśli chcemy więcej Viva Magenta, to z pewnością znajdziemy serwety, bieżniki czy obrusy w tym odcieniu. Nie będzie problemem papeteria, wstążki i inne drobne dodatki.

Realizacja Moje Śluby M. Marciniszyn

Jak tworzyć kompozycje w zestawieniu z Viva Magnetą?

Z jakimi kolorami zestawić Viva Magentę? W bardziej agresywnym wydaniu z żywą fuksją, fioletem, czerwienią. Podkreślimy tym samym nowoczesność i pełnię życia barwy PANTONE 18-1750.  

dekoracje w stylu alicja w krainie czarów
Realizacja Moje Śluby M. Marciniszyn

Jednakże Viva Magenta posiada też delikatniejszą, bardziej naturalną stronę swej osobowości. Jeśli to właśnie ją chcemy podkreślić, możemy zestawić Vivę Magentę ze spokojniejszymi barwami pustynnego piasku, pudrowego różu, brudnej zieleni lub brudnego niebieskiego. Viva Magentę nieco uspokoi i ukoi towarzystwo ciepłej szarości. 

Zestawienie Viva Magenta z retro paletą zgaszonych barw sprawi, że połączymy przeszłość z przyszłością. Będzie to doskonały wybór dla tych, którzy kochają naturę, lubią zajrzeć wstecz, ale chcą pokazać, że są też gotowi na to, co przed nami.  

Viva Magenta – czemu nas interesuje? 

Uwielbiamy czekać na kolor roku Pantone. Dlaczego? Bo dzięki świeżemu spojrzeniu na różne barwy rozpoczyna się zabawa. Szukamy nowych palet, nabierają znaczenia odcienie kolorów. Tworzymy zupełnie nowe produkty pod ciekawe i oryginalne aranżacje, które już niebawem z pewnością staną się rzeczywistością.

Dodaj Twój komentarz

Bezpieczne płatność

Zależy nam na Twojej wygodzie, dlatego możesz zapłacić za swoje dekoracje via PayU lub transfer bankowy.

Darmowa wysyła

Dzięki sprawdzonym i tanim spedytorom zapłacisz mniej, a nawet 0 zł (wszystkie zamówienia wysyłane UPS od 1500 zł).

Raty 0%

Chcesz mieć możliwość zapłacenia za dekoracje na raty? Nie ma problemu!*